Srpska tradicionalna narodna igra kolo upisana je juče na Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva. Odluku o upisu kola doneo je Međuvladin komitet za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa, na svom 12. redovnom zasedanju koje se održava na ostrvu Čedžu, u Južnoj Koreji.
Ministar kulture Vladan Vukosavljević istakao je da je ovo izvanredna vest za srpsku kulturu i našu kulturnu tradiciju.
- Pokazali smo da imamo šta da ponudimo na svetskoj kulturnoj mapi i ova čast treba da posluži i kao ohrabrenje za očuvanje etnomuzikološke baštine, ali i ohrabrenje amaterizmu, kulturno-umetničkim društvima i brojnim pripadnicima ove oblasti koji se godinama trude, uprkos teškim uslovima, da očuvaju kulturnu baštinu i identitetsko pitanje. Ministarstvo kulture će u saradnji sa ustanovama nastaviti da štiti i promoviše srpsku kulturnu baštinu koja je izuzetno posebna, bogata i važna za naš kulturni opstanak i identitet - rekao je ministar kulture.
Na ovoj Uneskovoj listi već se nalazi porodična slava, a, kako se nada ministar, trebalo bi da se na spisku nađe i pevanje uz gusle.
- Pevanje uz gusle jeste bitna osobenost srpske kulturne tradicije, a političke podele nisu naš problem. Nema dileme da pevanje uz gusle deo srpske tradicije, što je bilo jasno još pre dvesta godina što je na evropsku i svetsku kulturnu trpezu izneo Vuk Karadžić. pesme koje se pevaju uz gusle zaprepastile su tada celu Evropu - Getea, braću Grim, tako da to jeste nešto što pripada obeležjima naše kulturne istorije - kaže ministar, dodajući da će se pevanje najverovatnije naći na listi naredne godine.
Vladimir Dekić, direktor ansambla Kolo, pojasnio je da se na spisku našlo kolo "u tri" ili "u šest".
- Ovo je igrački obrazac koji je vrlo karakterističan kod nas, pa smo upravo to i nominovali i uspeli da dođemo na Uneskovu listu, na šta smo ponosni - kaže Dekić.
Pripreme za Unesko počele su, kako je istakao, još 2015. godine, a nominacija je predata u martu prošle godine.
- Napravili smo film koji je režirao Nikola Ljuca uz scenario Selene Rakočević, čime smo dokazali da kolo postoji i živi - kaže Dekić.
Tijana Čolak Antić Popović, V. D. direktora Etnografskog muzeja pojasnila je da usvajanje konkursne prijave traje dve godine, a oko godinu dana se raspravlja samo oko toga da li su uslovi ispunjeni.
Ona je najavila povratak kola u školu u sastavu muzičkog obrazovanja.
- Kolo je nekad bilo neizostavni deo života. Prvi ga beleži Vuk Stefanović Karadžić, a u međuratnom periodu veliki doprinos su dale sestre Danica i Ljubica Janković - rekla je Antić Popović.
Pročitajte još: Kolo na Uneskovoj listi nematerijalnog kulturnog nasleđa!